Помощ - Търсене - Потребители - Календар
Пълна версия: Дизаин за окачен таван
Stranger Zone форум > СКАНДАЛДЖИЙНИЦА > Кошче за душевни отпадъци
pgh
Предстои ми да си правя окачен таван със скрито осветление, но тотално съм лишен от идеи за това какво точно да представлява като форма.
Всякакви предложения и идеи биха ми били от полза.
Последната ми идея беше за четирилистна детелина,като дръжката да стига до кухнята, но почти съм се разубедил за това.
Shalome
Зависи в какъв стил смяташ да е стаята. Купи си списание "Наш дом" или "Домът" има много идеи. Аз лично предпочитам семпли и изчистени smile.gif
Lu Bu
Аз последният път като правих дизайн на окачен таван - вече толкова ме е яд, че от 2 година дори не съм стъпвал в апартамента rofwl.gif

Хвани някоя жена с вкус да ти даде акъл! Защо направо не си вземеш Dallia да поработите заедно върху "дизайна" fuck.gif
greta
Идеи:

Lu Bu
Ако pqh беше женен, едва ли щеше да пита за идеи f-harhar.gif

pqh, каквото и да решиш да правиш, преди да го направиш си спомни за това: "Красотата е в простотата" (в простотата, не в простотията!!!)

Освен това, ако не живееш в къща, на която смяташ да направиш цялостен, свързан дизайн, изобщо не прави някакви сложни изпълнения, защото най-вероятно ще получиш кич. Е, разбира се на теб това може да ти харесва. Хора всякакви. В България общо взето до сега не съм видял нищо, което да ме впечатли особенно много във вътрешно-архитектурно отношение, поне по тези обществените места.

И не забравяй, че между художник и майстор - разликата е огромна!
edmondo
Lu Bu е прав от дизайн до изпълнение разликата е ....

Аз бих ти препоръчал да хванеш един гипсокартонаджия и да ти разкаже за предимствата и недостатъците на изделията, като земен човек, а не като специалист по вътрешна архитектура.
Имай на предвид, че ако си оакаш тавана с изгъзици и сложиш мебелировката, може да се окаже, че ще живееш в кибритена кутийка.
Много зависи от това дали ще изправяш стените с картон. Ако го правиш детелината, луната или фигурата си ебават лелята, като експозиция.

Плюс това за домашни условия не визждам защо ти е необходимо да съсипваш простора и да създаваш обстановка, като в бар или кръчма.
Пак ти давам съвет говори първо с майстора и после действай.
Ако не си правил и пода си включи и него в смеките.

Но при стандарт 2,45 - 2,60м - да смъкнеш тавана с повече от 20см си е безумие, а изпълнение на фигура си изисква определни височини за профили, осветление, трафове за лунички и бог знае какви тъпотии.
Ако ти се наложи и да вдигаш под със замаски и настилки, ще разбереш какво е дядовата ръкавичка, ако си омажеш стените с тъмни цветове. ad.gif
Shalome
edmondo
е абсолютно прав. При такава височина ще стане ужас.
Lu Bu
За това аз си имам къща с 3 метра до тавана thumbup.gif
edmondo
Да не малко попари съм сърбал на дизайнери, архитекти и проектанти. naughty.gif

Сега ми хрумна нещичко. Ако гониш уникалност на интериора пробвай друго.

Например аз моята трапезария я боядисах в тъмно екрю, някакъв тъмно жълт-оранжев цвят. След това с вяляк за специализирана боя, направих пръски в керемидено червен цвят и налепих орнаменти от конопено въже по стените разни /разни охлювчета, орнаментчета и прочие/. В добавка една бамбукова щора на прозореца и една статуетка подарък от бразилия, марокански пепелник и емитация на стариннен часовни, но и тук се намират подобни бръмбазлъци. Сега имам трапезария в прекрасен вид наподобяващ малко на южноамерикански интериор, но не точно. На мен ми допада, а и е приятно с малко повече пари сигурно и по-добро щях да го направя.

Съвета ми е да избягаш от общите тенденции и да вложиш нещо свое. Ще имаш по голям успех.
Ако погледнеш мебелировката на снимките от Грета, ще видиш, че е супер нефункционална, а и ужасно скъпа.
Онова подобие на секция наприме, над диванчето струва около 800 лв., заради обкова например. Да не говорим, че не е за дом все едно влизам в офис. blink.gif

От служебния в домашния офис. УЖАС crazy.gif

Имаш достатъчно всестранни интереси, че да почерпиш идеи.

Можеш например да нправиш някаква мозайка от орнаменти /гипсокартонени/ на тавана залепени директно и да постигнеш ефекта на бленувата детелина.

Аз например имам стара мечта да си направя пано около 2 кв. м. от летви 1,5 на 1,5 см. с мотиви от овчарска дърворезба. Материала е евтин, времето за зглобяването на паното също, въпроса е да ми остане време да резбовам летвите. Но го нямам. cry.gif
jennifer
Вижте само какви интересни и красиви сгради.

http://archzine.com/index.php/architecture/paint

pgh, в раздел Интериор има различни варианти на това, което търсиш.
Успех.
edmondo
Цитат(jennifer @ Oct 9 2007, 22:37 ) [snapback]23984[/snapback]
Вижте само какви интересни и красиви сгради.

http://archzine.com/index.php/architecture/paint

pgh, в раздел Интериор има различни варианти на това, което търсиш.
Успех.

Вижте човека пита какво да си направи с човешки ресурси и суми.
Тия картинки са прекрасни, но напрактика са му безполезни. smile.gif
Мога да ти кажа, че в момента правим климатизация на обикновен апартамент, до парламента, която възлиза на около 40 000 лв., а тоалетните ще се облицоват с естествен камък с размери 1,000 на 1,07 м и тежащ около 80 кг. плочката. Цената е малко повече от безумна, а кочината си е пълна. Сградата е на повече от 85 г.
Целия апартамент и обзавеждане, ще излязат не по-малко от 4-6 000 000 лв. А тия снимки са на подобни решения. Невярвам човека да е отделил повече от пряко сила 10 000 - 15 000 за ремонта. Основен ремонт и обзавждане излиза толкова пряко сила 20 000 лева супер лукс в средната класа. Реално погледнато окачен таван без фигури и двойна обработка на финна шпакловка беше около 14 - 16 лв. на квадрат за работа.
Ако му предложите още едно решение за около 40 лв. на квадрат по-добре да сръбне една топла бира и да заебе тия ремонти. ag.gif

Всъщност той си знае най-добре какво може да поеме.
Пич викни майстора да ти каже колко ша вземе за работа умножи го по две за матриалите или по 2,5 за по-сигурно. После решавай. Кое е по-добре окачен таван с осветление, което ще възлиза на 500-600 лева. Или остава нормален таван със каса бира и нов LCD телевизор за хола rock.gif
pgh
Значи тавана ще ми го прави един приятел който има строителна фирма.. е не той самия, но неговите майстори. Много са добри и дори ще ги помоля и те да ми предложат някакви решения. Все пак половината хотели и тузарски къщи по банско са тяхно дело. За парите не берете грижа - с него ще се споразумеем все някак. Едиственото което той иска е да му кажа какво искам, а опрях до там че блокът е готов и трябва да се почват довършителните работи, а аз все още не знам какво искам. Жената не я питам щото и без това ще я сменям и така ... абе сложно е

Иначе дали е рентабилно.. смятам, че да поради следните обстоятелства:
1. Апартаментът е на мансарден етаж и една допълнителна изолация на тавана няма да е излишна. Особено ако се запълни и с вата.
2. Помещението за хол е 33 квадрата и пространството не е малко.
3. В никякъв случай не гоня кичозен ефект. Искам нещо семпло, стилно и красиво.

Идеи давайте всякакви.. дори скъпи и кичозни... аз все пак съм естет и като видя или чуя нещо хубаво няма да го подмина.

От линка на Джени си харесах това в дясно:
greta
Идеите са идеи не за да се копват мот а мо....В моят хол имам същия окачен таван като на снимката от джени в дясно. само , че луничките са ми четири и то в права редица. Скритото осветление е с луминисцентна лампа мека светлина и е основното осветление в помещението. Луничките са допълнително осветление заедно с една лампа за картина на срещуположната стена, която свети в червено. Окаченият таван е 3м на 2м и е в своеобразна ниша. Не се натрапва, нито пък свива обема на помещението. Но пък скритото осветление ми спестява полюлея, който за мен е излишен аксесоар. Така, че най-добре си извикай някои познат архитект и той ще ти даде най-компетентния съвет. Останалото остави на майсторите.
smile.gif
pgh
Таванът е почти готов. Остава да се боядиса и да се навърже осветлението.
Дизайнът е много изчистен и е изцяло моя идея.
До няколко дни очаквайте снимки.
Боята, която купих обаче се оказа доста по-тъмна отколкото изглеждаше на каталога. Та ще видим как ще стане... и може и да го пребоядисаме после пак и снимките може да не са окончателни smile.gif Ще разчитам и на вашето безпристрастно мнение.
Всичко зависи от майсторите, кога ще дойдат да го довършат. Тарикатите му с тарикати отидоха в Италия или не знам точно къде да гледат Форула 1 на живо... майстор да си на днешно време smile.gif
Lu Bu
Аз пък един таван го правя 5 години вече :D
pgh
с голямо закъснение и лошо качество но ето и снимки.. :

Shalome
Ахаа, ето къде било smile.gif
Малко е червено, ама бива хихихих
Neznaiko
Харесва ми минимализма, пространства без много мебели. Може би защото израстнах в къща с много и масивни мебели, все пак бих предпочел и по уютно място, нещо с повече дърво, отвреме на време. НО това си е друго, важно е да се чувстваш уютно някъде.

Цитат(pgh @ 08.12.2008, 00:43) [snapback]56200[/snapback]
с голямо закъснение и лошо качество но ето и снимки.. :

pgh
това е много незавършен вариант..... ще има още мебели, но не много. например там на стената където е сложена кокосовата ми палма ще е кухнята, която още не е готова и още няколко ниски до земята шкафа и толкова. Но правилно си усетил идеята ми за пространства без много мебели... точно това целя
pgh
а червенето..... това са снимки на които е пуснато само скритото осветление.... понеже не си носих статива и не станаха много добри тези
Angelizer
тва помещение с подходящата мебел и с тоя таван ще е като бар, което автоматично означава, че ще съм постоянно пиян в него smile.gif
Prozerpina
Ако не друго, поне ти обърнаха внимание на тавана smile.gif
sailor2
Нещо не разбрах. Кое е оригиналното тук, специфичното, различното? Може би пропорциите или изчистеността на пространството? Или просто са вложени много средства, труд на работници и лични амбиции да се промени нещо в жилището? Може ли да получа повече информация, защото видях в друга тема от форума споделена мъка, че никой не е обърнал внимание на извършеното.
На края, като един профан във вътрешната архитектура в частност и в архитектурата изобщо бих споделил, че произволна идея ще изглежда прекрасна, ако преди нейното осъществуване, човек се постарае отделните стойности да са съобразени с червената или синята линия на Льо Корбоазие.
според това дали живее в страна с метрична или инчова система) Това ще осигури и един уют за човешкото око, освен удобството за използване.
pgh
Специфичното тук е това, че не съм го видял на картинка и да кажа "Искам такова". Проектът си е изцяло мой от формата, размерите, цветовете до разположението, вида и мощността на осветителните тела. Не казвам, че съм открил топлата вода даже напротив. Ако това го бях направил преди 5 години щеше да изглежда много по интересно и иновативно, но гипсокартонът вече така дълбоко е навлязъл в интериорните решения, че едва ли може човек да измисли нещо супер оригинално, че чак невиждано и в същото време да не е кичозно. Все пак става дума за всекидневна, а не за бар или хотелско фоайе.

Спред мен важните неща на които би трябвало да се обърне внимание са:
1. Дизайнът съобразен ли е и подходящ ли е, като се вземе предвид предназначението на помещението?
2. Добре ли са подбрани цветовете на осветлението и боите?
3. Добре ли са разположени осветителните тела? (въпреки че на снимките няколко луни не са насочени добре. това е поправено вече)
4. Забелязва ли се снижението на тавана и губи ли се усещането за простор?
5. Помещението изглежда ли по-уютно с този таван? ( ако можете да си го представите без него )
Shalome
Цитат(Angelizer @ 17.12.2008, 08:49) [snapback]56419[/snapback]
тва помещение с подходящата мебел и с тоя таван ще е като бар, което автоматично означава, че ще съм постоянно пиян в него smile.gif

eatdrink048.gif ag.gif ag.gif ag.gif
sailor2
Благодаря за отговора. Сега ще споделя и своето мнение, защото все пак темата е открита с такава цел. Нали така? Това мнение не е меродавно, защото не се занимавам професионално с вътрешен дизайн.
Снимките наистина показват, че липсва преклонение пред кича и се търси красотата в изчистените линии. Това много ми допада.
Направи ми впечатление, че въпреки търсенето на решение в топлата гама, цветовото решение не предполага атмосфера на спокойствие и отдих, а съвсем друго - активизиране на организма. Това за мен би било подходящо за увеселителни помещения, за да не се получи след време старателно и съзнателно избягване (особено след тежък ден) и прекарване на времето в друго помещение от жилището. Извършва се подсъзнателно, но е факт. Обикновено в тази гама човек се насочва когато си прави в едно от помещенията механа или нещо подобно. Вярно има и решение за това помещение, като човек намали осветлението и остане на нощна лампа, примерно до креслото. Но тогава какъв е смисълът от подобно оцветяване?

Нарочно попитах, но разбрах, че Льо Корбьозие е непознат. Този човек е създал размерни вериги на основата на пропорциите на човешкото тяло и златното сечение. Тези размерни вериги няма значение за какво да се използват - за проектиране на сгради, интериор, производствени машини или опаковки. Същността е, че предоставят удобно използване и приемливост за човешкото око. Което в случая означава, че в интериора, създаван с подобни размери, именно благодарение на зрителните възприятия на размерите, човек подсъзнателно започва да се чувства спокойно и удобно. smile.gif Ще дам пример с мебелите - не ви ли се е случвало да седите неудобно в много скъпо кресло и да се чувствате неудобно? Спомнете си защо регулираме шофьорската седалка, особено ако ни предстои дълъг път. Защо вече редица фирми предлагат седалки с памет, което е изключително удобно ако колата се шофира от различни членове на семейството.
Колкото до височината на помещенията, аз живея в стара кооперация с височина на помещенията 3,1 м и се чувствам много особено при "съвремените" височини. При панелките е ясно защо - имаше държавен стандарт на панелите, а при новите жилища строителите се мъчат да "изкарат" повече етажи - съответно помещения. Но това означава и кубатура въздух в помещението, нали така? Вярно е, че допълнителна изолация не е излишна, но е въпрос на преценка от специалистите в случая дали да е външна или вътрешна. Те да го кажат.

Колкото до ремонтите на тузарите или строеж на хотели - никаква гаранция, че не са кич. Обикновено за какво си говорят тези хора - марката на вложените материали и изхарчените, в повечето случаи абсолютно безмислено, пари. Само и само да демонстрират възможности. Но не и усещане за красота и разум.

Накрая бих споделил още нещо. Струва ми се, че ако има възможност (финасова или друга) на една-две стени да се поставят по една картина решени с "по-студен" колорит и изчистен сюжет, който да предполага не изследване на подробностите, а размисъл върху нарисуваното и, защо не, неволен стремеж за "довършване" на нарисуваното, то това би "успокоило усещанията и отвлякло съзнанието. Тогава, от гледна точка на психологията, човек неволно ще започне "да търси" помещението и стената с тази картина за да си представя нов вариант на довършване в ума. Защото това ще е и отвличане от преживяното през деня. Разбираш ли? Нали човек си почива активно, когато смени рода на заниманията си?
Може би коментарът ми се получи много дълъг и дори не съвсем разбираем, но когато се съобразяваме, в допустима за нашите възможности степен, с принципите на ергономията, животът ни става по-удобен.

pgh
докато дойде времето за картините и други детайли от интериора, които да дадат по завършен вид на помещението ще мине още малко. Ще мине време докато стане годно да си поканя гости и да се напием там и да видим на кой какво ще му направи впечатление без да го питам. Та до тогава сигурно хората тук ще сте ми единствените консултанти и ще искам мнението ви отново. Също така съм сигурен, че макар и непрофесионални мненията ви са много по-безпристрастни и откровени от тези, които ще получа от гостите си smile.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.